+905336676549
Sosyal Medya Hesaplarımız

Jammer Nedir?

Jammer Nedir?

Güvenlik teknolojilerinde sıklıkla duyulan bir kavram olarak jammer, temel olarak sinyal kesici anlamına gelmektedir. Bu teknoloji mantık olarak bir ortamda yapılan yayının bozulmasını sağlayacak şekilde çalışır. Yayının yapıldığı kanalda, yayına göre çok daha güçlü bir sinyal üretir. Bu sayede cihazlar yayın açısından bu cihaz üzerinden gelen frekans nedeniyle çalışamaz bir hale gelir.

Neden Kullanılır?

Genellikle donanım şeklinde kullanılmakla birlikte günümüzde geliştirilen bazı teknolojiler bir yazılım olarak kullanılabilmesini de sağlamaktadır. Ancak TEKNOSPY olarak verdiğimiz hizmetlerde jammer sunumlarımızı donanım vasıtasıyla gerçekleştiriyoruz. Bu donanım kullanıldığı ortamda yaydığı frekans sayesinde cihazların frekanslarının bozulmasını sağlar. Bu cihazlar arasında;

  • Telefon,
  • Bilgisayar,
  • Telsiz telefon,
  • Akıllı telefon,
  • Tablet bilgisayar gibi örnekler yer alabilir.

Bir ortamda güvenlik teknolojisi olarak jammer belirli bir neden ile kullanılır. Genel neden ortamda dinleme, izleme veya kayıt alma gibi risklerin kökten bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Genellikle kurumların kapalı toplantı odaları, yönetici ofisleri veya makam araçları gibi noktalarda jammer kullanımı seçilmektedir. Bu sayede örneğin makam aracı içerisinde yolculuk yapılırken, dışarıdan aracın içerisindeki cihazın dinlenmesi engellenir. Araç içerisinde yasadışı görüntü kaydı veya ses kaydı alınması gibi ihtimaller ortadan kalkar.

Jammer Kullanmak Yasal Mıdır?

Jammer cihazları, hukuken talebe uygun şekilde kullanılan cihazlardır. Aslında temel olarak güvenlik güçlerine ait ve askeri personele ait araçlarda kullanılması açısından geliştirilmiştir. Özellikle geçmiş yıllarda bu anlamda kullanılmıştır. Araçlarda uzaktan kumanda vasıtasıyla yapılan saldırılarda telefon kontrolünü engelleme gibi bir amaç ile kullanılmıştır.

Günümüzde jammer teknolojisi özellikle siyasiler, devlet büyükleri ve yüksek makam sahipleri tarafından talep edilmektedir. Çoğu zaman da araç kullanımı için tercih edilmektedir. Ayrıca yine bir güvenlik teknolojisi olarak bu cihaz özellikle günümüzde bazı tesislerde de talep edilmektedir. Örneğin, akıllı telefonlarının kullanılması vasıtasıyla patlama ya da yangın riskinin yaşanabileceği yerlerde de kullanılmaktadır. 

Jammer kullanımı her ülkede yasalar bağlamında belirlenirken, bazı ülkelerde kişisel kullanım gerçekleştirilmesi mutlak şekilde yasaklanmıştır. Bu yasalara bağlı ülkelerde sadece devlet erkanı ve askeri noktalarda jammer kullanımı serbest hale getirilmiştir. Ülkemizde ise sinyal kesici cihazlar profesyonel üreticiler tarafından sunulmaktadır. TEKNOSPY sayesinde de yine profesyonel bir uygulama ile güvenliğiniz için sizlere sunulabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: