+905336676549
Sosyal Medya Hesaplarımız

(TSCM) TEKNİK GÖZETİM KARŞI ÖNLEMLER

(TSCM) TEKNİK GÖZETİM KARŞI ÖNLEMLER

Son Güncelleme 13 Aralık 2022 by

ELEKTRONİK KARŞI ÖNLEMLER

Çoğu böcek , genellikle radyo dalgaları olmak üzere bir tür elektromanyetik radyasyon yayar . Bu nedenle, dinleme cihazları için standart teknik gözetim önlem, radyo emisyonlarını arayan bir alıcı ile onları “taramaktır”. Profesyonel tespit cihazları çok pahalıdır. Düşük teknolojili tespit cihazları internet alışveriş sitelerinde bulunabilir veya İnternet’teki devre tasarımlarından yapılabilir .

Gelişmiş böcekler, açılıp kapanmak için uzaktan çalıştırılabilir ve hatta bazıları, dedektörlere konumu daha zor hale getirmek için önceden belirlenmiş bir modele göre frekansları hızla değiştirebilir.

Gücü tükenen bir dinleme cihazı, bir tarama sırasında görünmeyebilir, bu da teknisyenin gözetleme konusunda uyarılmaması anlamına gelir.

Yapısal Karşı Önlemler

Başka bir strateji, aşağıdaki gereksinimlerle güvenli konuşmalar için bir oda kullanmaktır:

Kilitler ve hırsız alarmı ile sıkı erişim kontrolü
Lazer mikrofon ile ulaşılamayan pencere veya pencerelerin olmaması
Kapıları, pencereleri ve duvarları kaplayan bir Faraday kafesinin gerçekleştirilmesiyle elektromanyetik koruma
Kullanıldıktan sonra mühürlenmesi gereken elektronik ekipman yok veya çok az
Kolayca kontrol edilebilen birkaç kablo
Tercihen şeffaf malzemelerden yapılmış minimal mobilyalar
Elektronik ekipmanların tanıtılmasının yasaklanması
Akustik izolasyon
Düzenli denetimler

RF Cihazlar

Çoğu böcek, veri, video veya ses olsun, bilgileri radyo dalgalarını kullanarak hava yoluyla iletir. Bu tür hatalar için standart teknik gözetim önlem, bir radyo frekansı (RF) alıcısı ile böyle bir saldırıyı aramaktır. Ekipmanı etkin bir şekilde çalıştırmak için iyi bir RF teorisi bilgisi gereklidir. Patlama iletimi ve yayılmış spektrum gibi karşı önlemler , algılamayı daha da zorlaştırır.

Tespit anketlerinin ve konum taramalarının zamanlaması başarı için kritik öneme sahiptir ve taranan konumun türüne göre değişir. Kalıcı tesisler için, algılamayı engellemek için çalışma saatleri dışında kapatılan uzaktan değiştirilebilir cihazları algılamak için çalışma saatleri içinde taramalar yapılmalıdır.

RF Olmayan Cihazlar

Casus Böcekler konuşmaları iletmek yerine onları kaydedebilir. Radyo dalgaları yaymayan Böcekleri tespit etmek çok zordur, ancak bu tür Böcekleri tespit etmek için bir takım seçenekler vardır.

Manyetik alanları veya dijital teyp kaydedicilerdeki bilgisayar teknolojisinin yaydığı karakteristik elektriksel gürültüyü aramak için çok hassas ekipman kullanılabilir ; ancak, izlenen yerde çok sayıda bilgisayar , fotokopi makinesi veya diğer elektrikli ekipman varsa, bu çok zor olabilir. Ses kaydediciler gibi öğelerin elektronik ekipman kullanılarak tespit edilmesi çok zor olabilir. Bu öğelerin çoğu fiziksel bir arama yoluyla keşfedilecektir.

Başka bir yöntem, bir duvar veya tavanda gizlenmiş olabilecek bir böceklerin veya güç kaynağının kalan ısısını tespit etmek için çok hassas termal kameralar kullanmaktır. Cihaz, termal kamera tarafından algılanabilen, cihazın oluşturduğu bir sıcak nokta bulunarak bulunur.

Kullanılan Teknoloji

Teknik gözetim için en yaygın olarak kullanılan teknoloji aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Yakın alanda yayılan düşmanca radyo frekansı yayınlarını algılamak için geniş bant alıcılar.
 • Orada olmaması gereken sinyaller için elektromanyetik spektrumu kontrol etmek için çeşitli antenlere ve filtrelere sahip frekans tarayıcı .
 • GSM algılama ekipmanı
 • WiFi ve geniş bant algılama ekipmanı
 • Kablolu veya kablosuz gizli gizli kameraların lenslerini algılamak için lens dedektörleri.
 • Güç kaynaklarının ve cihaz bileşenlerinin genel ölçümleri için multimetreler .
 • Gizli dinleme cihazlarıyla ilişkili bileşenleri algılamak için doğrusal olmayan bağlantı dedektörü (NLJD).
 • Sinyallerin görselleştirilmesi için osiloskop .
 • Tehdit edici ve tehdit edici olmayan RF sinyallerinin daha gelişmiş analizi için spektrum analizörü ve vektör sinyal analizörü .
 • Sıcak noktaları ve sıcaklığı ortam alan sıcaklığından daha yüksek olan alanları bulmaya yardımcı olan termal görüntüleyiciler . Aktif elektronik bileşenlerden üretilen ısıyı bulur.
 • Bakır telefon hatlarının ve diğer iletişim kablolarının bütünlüğünü test etmek için zaman alan reflektometresi (TDR).
 • Duvar boşlukları, HVAC bileşenleri, araç aralıkları vb. gibi küçük veya erişilemeyen alanları incelemek için videoskoplar.
 • Elektromanyetik puls üreteçleri ve yönlendirilmiş enerji. Elektronik ekipmanı geçici olarak bozmak veya kalıcı olarak devre dışı bırakmak için yüksek voltaj ve yüksek akım dalgalanmaları kullanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: